fbpx
+48 692 473 024 [email protected]


Wdzięczność działa bez transakcji, bez oczekiwania, bez zapłaty

„Jestem WDZIĘCZNA” – ten zwrot coraz częściej słyszymy i używamy, ale czy potrafimy rzeczywiście ją dostrzegać i pielęgnować?

Często w natłoku codziennych wydarzeń, wielu stresowych sytuacji zapominamy o tym, żeby docenić to, co mamy. Stosunkowo szybko przyzwyczajamy się do tego, co już posiadamy, do czego mamy dostęp.

Za co być wdzięcznym? Pamiętam, jak zadawałam sobie to pytanie pierwszy raz i jaki miałam problem z odpowiedzią. Każda odpowiedź wydawała mi się banalna i oczywista. W mojej głowie układała się   długa lista oczekiwań i potrzeb. Włączał się podobny schemat jak w przypadku pytania o „mocne strony” koncentrowałam się na brakach i porażkach nie widząc tego co już mam dookoła siebie, w zasięgu ręki.

Dlaczego warto praktykować WDZIĘCZNOŚĆ?

Zostało to udowodnione naukowo, że:

 • przez praktykowanie wdzięczności przyciągamy pozytywne doświadczenia
 • wpływa ona na poczucie własnej wartości i na samoocenie – jest antidotum w niszczącym ukierunkowaniu się na porażkach, rozczarowaniach, afrontach i złych słowach
 • pomaga opanować gniew i przechodzić do porządku dziennego nad bolesnymi doznaniami
 • wzrasta moralności naszych zachowań- ludzie wdzięczni chętniej pomagają, są bardziej świadomi dobrych uczynków i czują się zobowiązani do odwzajemniania
 • może pomóc w nawiązywaniu nowych i w zacieśnianiu istniejących relacji z ludźmi – ludzie praktykujący wdzięczność są pozytywnie nastawieni, więc cieszą się sympatią ze strony innych
 • neutralizuje toksyczną potrzebę porównywania się z innymi ludźmi
 • nie idzie w parze z negatywnymi emocjami i łagodzi strach, smutek oraz chciwość

 (źródło: Sonya Lyubomirsky, 2011 s.107-110)

Jak skutecznie praktykować WDZIĘCZNOŚĆ, aby wzmacniać swoje poczucie szczęścia?

Na początku to może być wyzwaniem. Więc zaczynaj małymi kroczkami:

 1. Raz w tygodniu zauważ i zapisz 3 dobre rzeczy, za które jesteś wdzięczna.
 2. Wybierz jedną z tych trzech.
 3. Zastanów się co dobrego było w tym doświadczeniu

Podobnie jak z praktykowaniem uważności tych sposobów doceniania będziesz wprowadzać więcej i z czasem to stanie się Twoją codziennością.

Pamiętaj:  

 • Ważne jest, aby dawać, ale i przyjmować wdzięczności – przyjmując możesz położyć rękę na sercu.
 • Komunikuj/ wyrażaj wdzięczności – powiedz otwarcie, nazwij to za co jesteś wdzięczna.
 • Wdzięczność działa bez transakcji, bez oczekiwania, bez zapłaty – nie używaj jej, aby kogoś zmotywować do zrobienia czegoś.
 • Zmieniaj i uatrakcyjniaj, aby nie popaść w rutynę – np.  za kilka miesięcy skonstruuj „słoik wdzięczności”za każdą chwilę wdzięczności napisz notatkę na kartce papieru i wrzuć do słoika. W sylwestra otwórz słoik i przypomnij sobie wszystkie cudowne chwile, za które byłeś wdzięczny przez cały rok.

Jestem wdzięczna, że napisałam ten tekst.  

Dlaczego?

Bo mogę dzielić się z Tobą moim doświadczeniem oraz wiedzą naukową, którą zgłębiam i otrzymuję od wspaniałych wykładowców SWPS studiów podyplomowych – psychologia pozytywna.