„Jestem WDZIĘCZNA” – ten zwrot coraz częściej słyszymy i używamy, ale czy potrafimy rzeczywiście ją dostrzegać i pielęgnować?
Często w natłoku codziennych wydarzeń, wielu stresowych sytuacji zapominamy o tym, żeby docenić to, co mamy. Stosunkowo szybko przyzwyczajamy się do tego, co już posiadamy, do czego mamy dostęp.
Za co być wdzięcznym? Pamiętam, jak zadawałam sobie to pytanie pierwszy raz i jaki miałam problem z odpowiedzią. Każda odpowiedź wydawała mi się banalna i oczywista. W mojej głowie układała się długa lista oczekiwań i potrzeb. Włączał się podobny schemat jak w przypadku pytania o „mocne strony” koncentrowałam się na brakach i porażkach nie widząc tego co już mam dookoła siebie, w zasięgu ręki.
Dlaczego warto praktykować WDZIĘCZNOŚĆ?
Zostało to udowodnione naukowo, że:
- przez praktykowanie wdzięczności przyciągamy pozytywne doświadczenia
- wpływa ona na poczucie własnej wartości i na samoocenie – jest antidotum w niszczącym ukierunkowaniu się na porażkach, rozczarowaniach, afrontach i złych słowach
- pomaga opanować gniew i przechodzić do porządku dziennego nad bolesnymi doznaniami
- wzrasta moralności naszych zachowań- ludzie wdzięczni chętniej pomagają, są bardziej świadomi dobrych uczynków i czują się zobowiązani do odwzajemniania
- może pomóc w nawiązywaniu nowych i w zacieśnianiu istniejących relacji z ludźmi – ludzie praktykujący wdzięczność są pozytywnie nastawieni, więc cieszą się sympatią ze strony innych
- neutralizuje toksyczną potrzebę porównywania się z innymi ludźmi
- nie idzie w parze z negatywnymi emocjami i łagodzi strach, smutek oraz chciwość
(źródło: Sonya Lyubomirsky, 2011 s.107-110)
Jak skutecznie praktykować WDZIĘCZNOŚĆ, aby wzmacniać swoje poczucie szczęścia?
Na początku to może być wyzwaniem. Więc zaczynaj małymi kroczkami:
- Raz w tygodniu zauważ i zapisz 3 dobre rzeczy, za które jesteś wdzięczna.
- Wybierz jedną z tych trzech.
- Zastanów się co dobrego było w tym doświadczeniu
Podobnie jak z praktykowaniem uważności tych sposobów doceniania będziesz wprowadzać więcej i z czasem to stanie się Twoją codziennością.
Pamiętaj:
- Ważne jest, aby dawać, ale i przyjmować wdzięczności – przyjmując możesz położyć rękę na sercu.
- Komunikuj/ wyrażaj wdzięczności – powiedz otwarcie, nazwij to za co jesteś wdzięczna.
- Wdzięczność działa bez transakcji, bez oczekiwania, bez zapłaty – nie używaj jej, aby kogoś zmotywować do zrobienia czegoś.
- Zmieniaj i uatrakcyjniaj, aby nie popaść w rutynę – np. za kilka miesięcy skonstruuj „słoik wdzięczności” – za każdą chwilę wdzięczności napisz notatkę na kartce papieru i wrzuć do słoika. W sylwestra otwórz słoik i przypomnij sobie wszystkie cudowne chwile, za które byłeś wdzięczny przez cały rok.
Jestem wdzięczna, że napisałam ten tekst.
Dlaczego?
Bo mogę dzielić się z Tobą moim doświadczeniem oraz wiedzą naukową, którą zgłębiam i otrzymuję od wspaniałych wykładowców SWPS studiów podyplomowych – psychologia pozytywna.
Najnowsze komentarze